Baza Wiedzy

Jakie są części składowe zegarka? Z jakich materiałów produkuje się koperty? Które szkło jest najczęściej stosowane i dlaczego? Do czego służy koronka i dekiel? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. Bez względu na jego wartość nabywczą każdy zegarek składa się z następujących części.

Koperty czyli obudowy mechanizmu wykonanej w coraz doskonalszej formie, urozmaiconych kształtach z uwzględnieniem panujących trendów. Materiały, które używa się do produkcji kopert to istna plejada doskonałej jakości surowców takich jak złoto, platyna, srebro, tytan, aluminium, stal, ceramika, węgliki spiekane, kamień ale również kompozyty na bazie tworzyw sztucznych, włókno węglowe lub choćby drewno.


Szkło które zabezpiecza tarczę przed uszkodzeniem. Wyróżniamy kilka rodzajów szkieł a raczej materiałów z których są one wykonane, są to: hesalit popularnie zwany pleksą, właściwością tego materiału jest duża plastyczność która umożliwia zastosowanie różnych bardzo nieregularnych form - często stosowane w starszych modelach zegarków, ale również w nowoczesnych liniach można spotkać takie właśnie szkła. Minusem takiego materiału jest łatwość w zarysowaniu, plusem natomiast możliwość przywrócenia do stanu nowego poprzez wypolerowanie. Szkło mineralne jest najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w zegarkach, rozróżniamy kilka rodzajów twardości: szkło szafirowe to rozwiązanie na miarę dobrych zegarków które jest montowane do zegarków klasy średniej i wyższej. Szkło szafirowe charakteryzuje się bardzo dużą twardością a co za tym idzie odpornością na zarysowanie. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe zbicie takiego szkła lub zarysowanie gdy na swej drodze szkło napotka równie twardy lub twardszy materiał. Należy pamiętać, że informacja o rodzaju szkła znajduje się na deklu zegarka, warto przy wyborze zegarka dopytać o tę cechę, ponieważ to głównie dzięki twardości szkła szafirowego, zegarek będzie wyglądał wciąż jak nowy


Tarcza z odpowiednim podziałem godzin, minut sekund, całą plejadą funkcji, po której poruszają się wskazówki dodatkowo określając datę, fazy księżyca, wskazania chronografu i wiele innych.


Koronka służąca do nakręcania mechanizmu i nastawiania  wskazań na tarczy. Mamy na rynku dwa rodzaje koronek tj koronki tradycyjne czyli wyciągane normalnie oraz zakręcane. Należy pamiętać o bezwzględnym zakręcaniu lub zamykaniu koronki ponieważ od niej w dużej mierze zależy utrzymanie szczelności zegarka.


Teleskopy mocujące kopertę z paskiem materiałowym, kauczukowym, silikonowym albo skórzanym, lub bransoletę wykonaną najczęściej z takiego samego materiału jak koperta


Mechanizm który w magiczny sposób potrafi działać nieprzerwanie przez wiele lat, może być kwarcowy zasilany baterią lub mechaniczny zasilany sprężyną. Ciekawostką są mechanizmy - hybrydy czyli takie, które posiadają mechanizm kwarcowy zasilany z przypominającego baterię- akumulatorka ładowanego poprzez mechanizm automatycznego naciągu, którego działanie można by porównać do działania prądnicy w samochodzie. W grupie zegarków mechanicznychn możemy rozróżnić dwa typy: mechanizm z naciągiem ręcznym oraz mechanizm z automatycznym naciągiem. Pierwszy nakręca się ręcznie za pomocą koronki, drugi nakręca się automatycznie poprzez mechanizm naciągu wykorzystujący każdą choćby najmniejszą ruch ręki.


Dekiel zegarka najczęściej niezauważany przez nikogo pełni kilka funkcji. Konstrukcyjnie stabilizuje kopertę, zabezpiecza mechanizm przed dostaniem się pyłu i wilgoci, informacyjną – właśnie na deklu zawarte są podstawowe dane identyfikujące dany model zegarka tzw nr referencyjny, nr seryjny, dane dotyczące klasy szczelności zegarka, materiału z którego wykonana jest koperta, informacja dotycząca zastosowanego szkła, ostatnia funkcja to dekoracyjna- od jakiegoś czasu  pojawiają się zegarki z tzw transparentnym deklem co oznacza, że w deklu zamontowane jest szkło dzięki któremu możemy zobaczyć mechanizm zegarka i podziwiać jego wspaniałe ozdobne szlify i pracujący balans z częstotliwością ponad 28 tysięcy wahnięć na godzinę przez całe swoje życie.

"Zegarek to wyjątkowy przedmiot. Nikt nie zastanawia się jak skomplikowanym urządzeniem jest zegarek, który nosi na ręce. Ta magia to w wielkim uproszczeniu mechanika..."

Zapytanie techniczne

Potrzebujesz naprawy specjalistycznej? Napisz do nas!

x
Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z naszą polityką prywatności.